Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

 

W tak trudnej społecznie sytuacji, w jakiej się teraz znaleźliśmy nie zawsze możemy zastosować się do zaleceń optometrysty i okulisty o nie korzystaniu z elektroniki. Zazwyczaj często rozmawiamy z naszymi pacjentami o liczbie godzin, które spędzają przy telefonach, komputerach czy tabletach i zdecydowanie rekomendujemy ograniczenie tego czasu. Teraz jednak, gdy nauka i praca odbywa się głównie w trybie online postaramy się podpowiedzieć jak mądrze korzystać z komputera, by jednocześnie zadbać o wzrok.

 

Zacznijmy od początku, czyli od Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS). Jest to rodzaj przemęczenia oczu, do którego przyczynia się duża liczba godzin spędzonych przed urządzeniem cyfrowym. Osoby dorosłe są zwykle dużo bardziej świadome pojawiających się symptomów zmęczenia oczu. Dzieci natomiast szybko adaptują się do niekomfortowych warunków pracy wzrokowej i nie zgłaszają dolegliwości, ponieważ mają ograniczoną świadomość występowania dyskomfortu wzrokowego lub też ignorują jego objawy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy gra lub zadanie wykonywane na urządzeniu są atrakcyjne.

 

Jeżeli jednak pojawi się u Was lub u Waszych pociech:

 

 • ból głowy, szyi i ramion,
 • rozmazany lub podwójny obraz,
 • nadmierne łzawienie lub niepokojąca suchość oczu,
 • drażliwość, zmęczenie całego ciała, senność,
 • duża wrażliwość na światło (nawet przy podejściu do okna w słoneczny dzień!),
 • poczucie, że czytany tekst porusza się lub „skacze”,
 • charakterystyczne „napięcie” w oczach,

 

to jest to problem z nadmiernym przemęczeniem wzroku! Co można z tym zrobić?

 

  1. Jeżeli macie taką możliwość – odejdźcie od komputera! Rozprostujcie ciało, wyciągnijcie do góry ręce i popatrzcie przez okno! W czasie odpoczynku od ekranu jak najwięcej mrugajcie lub całkowicie zamknijcie oczy.

 

  1. Ponieważ jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, to aby nie dopuścić do powyższych objawów warto stosować „zasadę 20/20/20”: Co 20 minut przez 20 sekund patrzcie na obiekty w odległości 20 stóp od Was (tj. ok. 6 m). Wtedy Wasze oczy odpoczywają. Mięśnie oczu intensywnie pracujące przez cały dzień mają chwilę dla siebie i zregenerują siły do następnych zadań.

 

  1. Prócz tego warto również dostosowywać światło monitora czy telefonu do światła pomieszczenia. Jeżeli siedzicie w przyciemnionym pomieszczeniu wieczorem przyciemnijcie również ekran – Wasze oczy od razu poczują się lepiej. Do tego zastosujcie tak popularny już dzisiaj filtr światła niebieskiego (znajdziecie go w Ustawieniach). Przyda się on szczególnie obecnie w trypie pracy home office i dla dzieci podczas zajęć on-line. Chroni bowiem oczy przed męczącym wpływem światła niebieskiego i pozwala dłużej pracować bez objawów zmęczenia wzroku. Takie filtry są również dostępne w soczewkach okularowych.

 

  1. Następnym bardzo ważnym elementem jest mruganie! Mrugajcie świadomie w czasie pracy przy komputerze, ponieważ ciągłe skupianie się na drobnych elementach sprawia, że mrugamy kilkakrotnie rzadziej, niż poza monitorem próbując cały czas utrzymać wzrokiem miejsce, w którym pracujemy, a to powoduje dyskomfort i uczucie suchości. Ponadto jeżeli już nawilżacie oczy za pomocą mrugania, nawilżajcie także ciało pijąc co najmniej 2 l wody dziennie!

 

 

Spróbujcie – to nic nie kosztuje, a może wymiernie poprawić komfort pracy w domowym biurze czy koncentrację u dzieci podczas zajęć on-line, zaś u osób, które są w trakcie terapii widzenia pomóc w utrzymaniu wypracowanych dotychczas efektów treningu wzrokowego, pomimo wzmożonego wysiłku oczu przy komputerze.


OPTOKLINIKA Korekcja i rehabilitacja wzroku       90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93       tel. +48 797 538 148       salon@optoklinika.pl       gabinet@optoklinika.pl