Co to jest optometria?

 

Według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 265, poz. 2644) optometria, to dziedzina wiedzy zajmująca się ochroną, zachowaniem, usprawnieniem i rozwojem procesu widzenia.

  

Kim jest optometrysta?

 

Zawód optometrysty należy do systemu ochrony zdrowia, a jego praktykowanie wymaga odpowiedniego wykształcenia i umiejętności. Optometrysta zajmuje się:

 • badaniem wad wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, a także starczowzroczności);
 • korygowaniem wad wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych;
 • doborem pomocy wzrokowych (powiększających, optycznych, nieoptycznych, elektronicznych) dla osób słabowidzących, czyli osób, których ostrość wzroku jest trwale obniżona z powodu chorób oczu;
 • prowadzi rehabilitację wzroku (tzw. terapię widzenia), w celu przywrócenia właściwej sprawności układu wzrokowego w różnego typu zaburzeniach (w zezach, zaburzeniach ruchów oczu, akomodacji, widzenia przestrzennego, w opto-dysleksji, a także przy niedowidzeniu, czyli tzw. „leniwym oku”).


 

W zakresie korekcji i rehabilitacji wzroku optometrysta może zrobić więcej, niż optyk lub okulista!

  

Dobre okulary korekcyjne

 

Po dobrym badaniu wzroku ważnym etapem jest dobór odpowiednich okularów. Ich wielkość, kształt, elastyczność czy ciężar przekładają się na komfort ich użytkowania na co dzień.

Podobnie w przypadku soczewek okularowych – ich grubość, ciężar, materiał, z którego są wykonane czy też zastosowane na ich powierzchni powłoki będą decydowały o komforcie widzenia i korzystania z okularów.

Ogromnie istotne jest też właściwe ustawienie soczewek okularowych przed okiem. Niezachowanie właściwego rozstawu czy wysokości środka optycznego względem oka może bowiem prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji (np. nadmiernego wysiłku podczas pracy wzrokowej czy nawet wytworzenia się zeza).

  

Dobre okulary przeciwsłoneczne

 

Okulary przeciwsłoneczne, to nie tylko modny dodatek. To przede wszystkim ochrona wzroku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dlatego też w okularach przeciwsłonecznych ważny jest ich kształt oraz zastosowane filtry.

 1. Kształt

Okulary przeciwsłoneczne powinny być na tyle duże, by osłaniały cały oczodół. Często są one również bardziej wyprofilowane, niż okulary korekcyjne (tzn. mają bardziej „wygięte” soczewki tak, jak okulary sportowe), aby chronić oko przed promieniami docierającymi z boku i z góry oprawki.

 2. Filtry

 • Najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych jest stopień ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Powinien to być filtr kategorii 3 lub 4.
 • Zabarwienie soczewek w okularach przeciwsłonecznych jest także rodzajem filtra. Ma ono za zadanie osłabiać natężenie światła docierającego do oczu. Zazwyczaj okulary przeciwsłoneczne mają soczewki w kolorze brązowym lub szarym. Brązowe nieco rozjaśniają obraz, sprawiają, ze wydaje się on bardziej „pogodny”, cieplejszy. Dzieje się tak, ponieważ filtr brązowy odcina nieco więcej światła niebieskiego. Z kolei soczewki w kolorze szarym dają po prostu efekt przytłumienia światła, ale w przeciwieństwie do brązu nie zmieniają rozkładu spektralnego światła, które dociera do oka, a zatem nie zmienia naszego postrzegania barw.
 • Oprócz filtra UV i barwy w okularach przeciwsłonecznych może być jeszcze filtr polaryzacyjny. Polaryzacja sprawia, że światło docierające do oczu jest bardziej „uporządkowane”. Oznacza to w praktyce, że polaryzacja w okularach eliminuje uciążliwe odblaski od powierzchni płaskich, np. od tafli jeziora, mokrej jezdni czy zaśnieżonego chodnika.

Filtry w okularach przeciwsłonecznych mają fundamentalne znaczenie dla dobrego widzenia oraz zdrowia oczu. Bez nich oczy są narażone na szkodliwe działanie światła słonecznego o dużym natężeniu, szczególnie UV. Nadmierna kumulacja tego światła w tkankach oczu może prowadzić do ich chorób.

Dlatego nie warto kupować okularów przeciwsłonecznych nieznanego pochodzenia lub w przypadkowych miejscach (np. na ulicy).
Najlepiej kupić je w dobrym salonie optycznym, gdzie można liczyć na fachową pomoc i doradztwo przy wyborze wielkości i kształtu okularów,
a także na rzetelne informacje o zastosowanych w nich filtrach.

  

Miękkie soczewki kontaktowe

 
Miękkie soczewki kontaktowe stosuje się zwykle, jako soczewki:

 • Korekcyjne – tzn. jako alternatywę dla okularów, jeśli mamy wadę wzroku,
 • Kosmetyczne – np. gdy chcemy zmienić kolor oczu,
 • Opatrunkowe – np. po operacjach oczu, aby ochronić powierzchnię rogówki przed tarciem ze strony powiek.

Najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy sięgają po soczewki kontaktowe jest właśnie potrzeba skorygowania wady wzroku. Dla tych osób wachlarz dostępnych parametrów (np. materiałów, rozmiarów, trybów noszenia soczewek) jest największy.

Materiały, z których wykonuje się miękkie soczewki kontaktowe mogą być:

 • Silikonowo-hydrożelowe – tzn. zawierającego w swoim składzie silikon. W tym przypadku tlen dociera do rogówki przez pory silikonu, dlatego zawartość wody w soczewkach silikonowo-hydrożelowych jest niższa, niż 50%.
 • Hydrożelowe – tzn. wykonane z miękkiego, żelowego materiału składającego się w ponad 50% z wody. W soczewkach hydrożelowych woda jest właśnie głównym nośnikiem, przez który tlen z powietrza dostaje się do powierzchni rogówki.
 • Silikonowo-hydrożelowe trzeciej generacji – łączą w sobie cechy dwóch powyższych materiałów. Zawierają w swoim składzie silikon, ale posiadają wysokie uwodnienie (pow. 50%), jak soczewki hydrożelowe.

Rodzaj materiału, z którego wykonane są soczewki kontaktowe wpływa na ich ułożenie i ruchomość na oku, a także na komfort użytkowania i zdrowie oczu. Dlatego dobór lub zmiana rodzaju używanych soczewek powinna się zawsze odbywać pod okiem specjalisty!

Miękkie soczewki kontaktowe ze względu na czas ich „przydatności do użycia”, a więc ze względu na okres wymiany dzieli się na:

 • Jednodniowe (30 szt. w opakowaniu) – czyli w praktyce „jednorazowe”. Po zdjęciu z oczu soczewki wyrzucamy do kosza. Nie są one przeznaczone do tego, by je myć, przechowywać i wielokrotnie zakładać na oczy. Każdego dnia wyjmuje się z pudełka nową, sterylnie zapakowaną parę soczewek, którą można nosić przez cały dzień.
 • Dwutygodniowe (6 szt. w opakowaniu) – od dnia otwarcia każda soczewka ma ważność 14 dni bez względu na to ile razy w tym czasie była założona na oko. Oznacza to, że jedną parę soczewek można nosić maksymalnie przez 2 tygodnie. Każdego dnia po zdjęciu soczewek należy je umyć i spłukać płynem do soczewek kontaktowych, a następnie przechować w przeznaczonym do tego pojemniku.
 • Miesięczne (3 lub 6 szt. w opakowaniu) – od dnia otwarcia każda soczewka ma ważność 30 dni bez względu na to ile razy w tym czasie była założona na oko. Zatem jedną parę soczewek można nosić maksymalnie przez jeden miesiąc. Każdego dnia po zdjęciu soczewek należy je umyć i spłukać płynem do soczewek kontaktowych, a następnie przechować w przeznaczonym do tego pojemniku.
 • Kwartalne lub roczne – są obecnie rzadko stosowane, ponieważ krótszy tryb wymiany jest zdrowszy dla oczu.

Niekiedy specjalista może zalecić użytkownikowi krótszy tryb wymiany soczewek, niż to wynika z ich rodzaju. Oznacza to, że specjalista kierując się względami medycznymi może zalecić np. stosowanie soczewki miesięcznej w trybie dwutygodniowym. Jednak zamiana w przeciwnym kierunku nie jest możliwa.

Nigdy nie wolno nosić soczewek dłużej, niż to wynika z ich trybu wymiany,ponieważ po terminie określonym przez producenta
soczewki mogą „nie trzymać” mocy lub utracić gładkość powierzchni! To z kolei może prowadzić do powikłań!

 Również nie warto nosić byle jakich soczewek i czyścić ich byle jakim płynem, bo to prowadzi do (niekiedy poważnych) problemów zdrowotnych.

Pamiętaj – Twoim oczom nie jest wszystko jedno jakie soczewki zakładasz i czym je myjesz!
Więc postaw na jakość, bezpieczeństwo i zdrowie!


OPTOKLINIKA Korekcja i rehabilitacja wzroku       90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93       tel. +48 797 538 148       salon@optoklinika.pl       gabinet@optoklinika.pl