Słabowidzenie

Niektóre choroby oczu (takie jak AMD, jaskra, choroba Stargardta, choroba Lebera, a nawet zaćma) mogą trwale osłabiać ostrość widzenia pacjenta. W takiej sytuacji sama korekcja okularami nie rozwiązuje problemu, ponieważ okulary korekcyjne tylko w niewielkim stopniu poprawiają jakość widzenia pacjenta, a niekiedy nie są w stanie poprawić jej w ogóle. Takich pacjentów nazywa się osobami słabowidzącymi, a stan, który ich dotyka określa się mianem „słabowidzenia”.

Istnieją jednak inne metody poza korekcją okularową, które umożliwiają takim pacjentom osiągnięcie lepszej ostrości wzroku i pozwalają na samodzielne, komfortowe funkcjonowanie na co dzień. Taką poprawę można osiągnąć poprzez:

  1.   Powiększenie obserwowanego obrazu, np. powiększenie czcionki na komputerze czy korzystanie z książek wielkodrukowych.
  2.   Zmniejszenie odległości od obserwowanego obiektu, np. siadanie bliżej telewizora.
  3.   Różnego typu filtry barwne, które zwiększają kontrast obserwowanych obiektów, np. okulary z filtrami barwnymi czy kolorowe nakładki na tekst.
  4.   Optyczne pomoce wzrokowe dla osób słabowidzących, np. lupy, lunety, okulary lornetkowe, monokulary itd.

 

Badanie pacjentów słabowidzących w naszym gabinecie

Dobór filtrów barwnych i pomocy optycznych jest możliwy w naszym gabinecie. Podczas takiej wizyty ustalimy:

  • jaka jest ostrość wzroku pacjenta,
  • jaką poprawę można uzyskać przy pomocy okularów korekcyjnych,
  • jakie są potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz na wykonywaniu jakich czynności związanych ze wzrokiem zależy pacjentowi najbardziej (np. czytanie, gotowanie, poruszanie się po ulicy itd.).

Następnie w porozumieniu z pacjentem dobierzemy pomoce optyczne, które będą dla niego możliwie największym wsparciem. W trakcie badania pacjent będzie mógł samodzielnie wypróbować różne pomoce wzrokowe, porównać dostępne powiększenia i porozmawiać ze specjalistą o swoich potrzebach i preferencjach. Specjalista wyjaśni przy tym pacjentowi zasady użytkowania poszczególnych pomocy.

W naszym gabinecie indywidualnie podchodzimy do każdego słabowidzącego pacjenta, a czas wizyty dostosowujemy do jego potrzeb i możliwości. Mając na uwadze, że problem słabowidzenia dotyczy często osób starszych, staramy się z wyrozumiałością i ciepłem odnieść do wszelkich trudności i wątpliwości pacjentów podczas doboru pomocy wzrokowych.

 

Na wizytę z doborem pomocy wzrokowych dla osób słabowidzących serdecznie zapraszamy pacjentów wraz z opiekunami.
Obecność bliskiej dla pacjenta osoby jest podczas takiej wizyty wsparciem zarówno dla pacjenta, jak i dla specjalisty.

 


OPTOKLINIKA Korekcja i rehabilitacja wzroku       90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93       tel. +48 797 538 148       salon@optoklinika.pl       gabinet@optoklinika.pl