Badanie widzenia obuocznego
Jest to szczegółowe badanie współpracy oczu. To właśnie od jakości tej współpracy zależy np. czy widzimy pojedynczo, czy nie męczymy się przy długim czytaniu i czy widzimy przestrzennie. Badanie widzenia obuocznego w naszej klinice trwa około godziny, ponieważ obejmuje szereg specjalistycznych procedur diagnostycznych. Mimo to nie jest ono nudne, gdyż wykonywane pomiary są absorbujące, interesujące i nieprzewidywalne dla pacjenta.
Dlaczego warto przyjść na badanie widzenia obuocznego?
- Nie wszystkie problemy wzrokowe można wykryć podczas podstawowego badania wzroku, którego celem jest przede wszystkim określenie wartości wady wzroku. Dlatego potrzebne jest badanie ukierunkowane typowo na zaburzenia widzenia obuocznego.
- Obecne wymagania edukacyjne, zawodowe i postęp cywilizacyjny (przede wszystkim duża ilość pracy z bliska i korzystanie z tak licznych urządzeń cyfrowych) stanowią duże obciążenie dla układu wzrokowego! Nasze oczy nie są do tego przystosowane i dlatego się „buntują”.
- Sama korekcja wzroku (okularami lub soczewkami kontaktowymi) nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy wzrokowe pacjenta. Część tych problemów można rozwiązać tylko ćwiczeniami.
- Nie wszystkie zaburzenia widzenia obuocznego dają od razu objawy, które mogą nas zaniepokoić. Niektóre zaburzenia rozwijają się „po cichu” (np. niedowidzenie jednego oka, które może z czasem prowadzić do zeza jawnego).
- Niektórych objawów sugerujących zaburzenia widzenia obuocznego wcale nie kojarzymy ze wzrokiem! Są to np. częste bóle głowy, nawracające nudności, zasypianie przy czytaniu, niechęć do wykonywania różnych czynności z bliska, problemy z koncentracją itd.
- Dzieci z zaburzeniami widzenia zazwyczaj nie wiedzą, że źle widzą, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że można widzieć inaczej. Dlatego często nie skarżą się rodzicom na problemy z widzeniem.