Kontrola soczewkowa
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, powinieneś regularnie korzystać z badań kontrolnych przynajmniej 1 – 2 razy w roku. Dlaczego? Oto powody:
1. Brak odczuwalnych dolegliwości nie oznacza, że oko pod soczewką czuje się dobrze.
Wiele powikłań związanych z noszeniem soczewek nie powoduje nieprzyjemnych, widocznych dla użytkownika objawów (takich, jak np. zaczerwienienie czy ból oczu), a jednak na powierzchni oka pojawiają się uszkodzenia. Jeśli pozostaną niewykryte, mogą z czasem przeradzać się w poważne dolegliwości, a nawet uniemożliwiać Ci dalsze noszenie soczewek. To tak, jak z przechodzonym zapaleniem płuc – wydaje się, że organizm sobie poradził, a po jakimś czasie okazuje się, że choroba osłabiła serce czy stawy, co stwarza poważne problemy w przyszłości!
2. Uszkodzeń na powierzchni oka nie widać w lustrze.
Nie da się samemu sprawdzić czy oczy są naprawdę w dobrej kondycji. Może to określić tylko specjalista po wykonaniu badania pod mikroskopem.
3. Jeśli odczuwasz dolegliwości czy dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych, możesz podczas kontroli porozmawiać o tym ze specjalistą.
On pomoże Ci znaleźć źródło problemu i zaproponuje skuteczne rozwiązanie. Czasem nie wystarczy sama zmiana soczewek na inne, a na uczucie suchości nie zawsze najlepszym rozwiązaniem są krople nawilżające. Specjalista mając szeroką wiedzę na temat użytkowania soczewek i związanych z tym powikłań, a także znając Twoją konkretną sytuację jest lepszym doradcą, niż znajomi czy Internet!
4. Co jakiś czas producenci soczewek kontaktowych wprowadzają na rynek nowe, coraz doskonalsze produkty.
Nie chodzi tu tylko o nowe marki soczewek, ale o coraz nowocześniejsze materiały i technologie produkcji. Są to informacje specjalistycze, o których nie zawsze usłyszysz w reklamie. Jednak podczas kontroli soczewkowej specjalista może udzielić Ci takich informacji, a także wyjaśni czym nowy materiał różni się od tego, którego używałeś dotychczas i doradzi czy warto zmienić swoje soczewki na nowe. Tego nie powie Ci żaden sprzedawca w galerii handlowej, ani w Internecie!
5. Jeśli potrzebujesz zmienić dotychczas używany typ soczewek na inny, najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty.
Z soczewkami jest jak z obuwiem – buty o różnym fasonie, wykonane z różnego materiału inaczej leżą na Twojej stopie nawet, jeśli mają ten sam rozmiar. Z tych powodów mogą uwierać lub być za luźne, a noszenie ich będzie powodowało odciski lub dyskomfort. Z soczewkami jest podobnie – mogą być za ciasne lub za luźne, jednak najczęściej tego nie poczujesz. Tylko specjalista może stwierdzić czy ułożenie i ruchomość soczewki na oku są właściwe. Ponadto przy zmianie typu soczewek specjalista może zaoferować Ci bezpłatnie soczewki próbne. Jeśli okażą się niewłaściwe specjalista wymieni je na inne, a Ty nie zostaniesz z całym opakowaniem niepasujących soczewek!