Dobre okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne, to nie tylko modny dodatek. To przede wszystkim ochrona wzroku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dlatego też w okularach przeciwsłonecznych ważny jest ich kształt oraz zastosowane filtry.
1. Kształt
Okulary przeciwsłoneczne powinny być na tyle duże, by osłaniały cały oczodół. Często są one również bardziej wyprofilowane, niż okulary korekcyjne (tzn. mają bardziej „wygięte” soczewki tak, jak okulary sportowe), aby chronić oko przed promieniami docierającymi z boku i z góry oprawki.
2. Filtry
- Najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych jest stopień ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Powinien to być filtr kategorii 3 lub 4.
- Zabarwienie soczewek w okularach przeciwsłonecznych jest także rodzajem filtra. Ma ono za zadanie osłabiać natężenie światła docierającego do oczu. Zazwyczaj okulary przeciwsłoneczne mają soczewki w kolorze brązowym lub szarym. Brązowe nieco rozjaśniają obraz, sprawiają, ze wydaje się on bardziej „pogodny”, cieplejszy. Dzieje się tak, ponieważ filtr brązowy odcina nieco więcej światła niebieskiego. Z kolei soczewki w kolorze szarym dają po prostu efekt przytłumienia światła, ale w przeciwieństwie do brązu nie zmieniają rozkładu spektralnego światła, które dociera do oka, a zatem nie zmienia naszego postrzegania barw.
- Oprócz filtra UV i barwy w okularach przeciwsłonecznych może być jeszcze filtr polaryzacyjny. Polaryzacja sprawia, że światło docierające do oczu jest bardziej „uporządkowane”. Oznacza to w praktyce, że polaryzacja w okularach eliminuje uciążliwe odblaski od powierzchni płaskich, np. od tafli jeziora, mokrej jezdni czy zaśnieżonego chodnika.
Filtry w okularach przeciwsłonecznych mają fundamentalne znaczenie dla dobrego widzenia oraz zdrowia oczu. Bez nich oczy są narażone na szkodliwe działanie światła słonecznego o dużym natężeniu, szczególnie UV. Nadmierna kumulacja tego światła w tkankach oczu może prowadzić do ich chorób.
Dlatego nie warto kupować okularów przeciwsłonecznych nieznanego pochodzenia lub w przypadkowych miejscach (np. na ulicy). Najlepiej kupić je w dobrym salonie optycznym, gdzie można liczyć na fachową pomoc i doradztwo przy wyborze wielkości i kształtu okularów, a także na rzetelne informacje o zastosowanych w nich filtrach.