Miękkie soczewki kontaktowe
Miękkie soczewki kontaktowe stosuje się zwykle, jako soczewki:
- Korekcyjne – tzn. jako alternatywę dla okularów, jeśli mamy wadę wzroku,
- Kosmetyczne – np. gdy chcemy zmienić kolor oczu,
- Opatrunkowe – np. po operacjach oczu, aby ochronić powierzchnię rogówki przed tarciem ze strony powiek.
Najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy sięgają po soczewki kontaktowe jest właśnie potrzeba skorygowania wady wzroku. Dla tych osób wachlarz dostępnych parametrów (np. materiałów, rozmiarów, trybów noszenia soczewek) jest największy.
Materiały, z których wykonuje się miękkie soczewki kontaktowe mogą być:
- Silikonowo-hydrożelowe – tzn. zawierającego w swoim składzie silikon. W tym przypadku tlen dociera do rogówki przez pory silikonu, dlatego zawartość wody w soczewkach silikonowo-hydrożelowych jest niższa, niż 50%.
- Hydrożelowe – tzn. wykonane z miękkiego, żelowego materiału składającego się w ponad 50% z wody. W soczewkach hydrożelowych woda jest właśnie głównym nośnikiem, przez który tlen z powietrza dostaje się do powierzchni rogówki.
- Silikonowo-hydrożelowe trzeciej generacji – łączą w sobie cechy dwóch powyższych materiałów. Zawierają w swoim składzie silikon, ale posiadają wysokie uwodnienie (pow. 50%), jak soczewki hydrożelowe.
Rodzaj materiału, z którego wykonane są soczewki kontaktowe wpływa na ich ułożenie i ruchomość na oku, a także na komfort użytkowania i zdrowie oczu. Dlatego dobór lub zmiana rodzaju używanych soczewek powinna się zawsze odbywać pod okiem specjalisty!
Miękkie soczewki kontaktowe ze względu na czas ich „przydatności do użycia”, a więc ze względu na okres wymiany dzieli się na:
- Jednodniowe (30 szt. w opakowaniu) – czyli w praktyce „jednorazowe”. Po zdjęciu z oczu soczewki wyrzucamy do kosza. Nie są one przeznaczone do tego, by je myć, przechowywać i wielokrotnie zakładać na oczy. Każdego dnia wyjmuje się z pudełka nową, sterylnie zapakowaną parę soczewek, którą można nosić przez cały dzień.
- Dwutygodniowe (6 szt. w opakowaniu) – od dnia otwarcia każda soczewka ma ważność 14 dni bez względu na to ile razy w tym czasie była założona na oko. Oznacza to, że jedną parę soczewek można nosić maksymalnie przez 2 tygodnie. Każdego dnia po zdjęciu soczewek należy je umyć i spłukać płynem do soczewek kontaktowych, a następnie przechować w przeznaczonym do tego pojemniku.
- Miesięczne (3 lub 6 szt. w opakowaniu) – od dnia otwarcia każda soczewka ma ważność 30 dni bez względu na to ile razy w tym czasie była założona na oko. Zatem jedną parę soczewek można nosić maksymalnie przez jeden miesiąc. Każdego dnia po zdjęciu soczewek należy je umyć i spłukać płynem do soczewek kontaktowych, a następnie przechować w przeznaczonym do tego pojemniku.
- Kwartalne lub roczne – są obecnie rzadko stosowane, ponieważ krótszy tryb wymiany jest zdrowszy dla oczu.
Niekiedy specjalista może zalecić użytkownikowi krótszy tryb wymiany soczewek, niż to wynika z ich rodzaju. Oznacza to, że specjalista kierując się względami medycznymi może zalecić np. stosowanie soczewki miesięcznej w trybie dwutygodniowym. Jednak zamiana w przeciwnym kierunku nie jest możliwa.
Nigdy nie wolno nosić soczewek dłużej, niż to wynika z ich trybu wymiany, ponieważ po terminie określonym przez producenta soczewki mogą „nie trzymać” mocy lub utracić gładkość powierzchni! To z kolei może prowadzić do powikłań!
Również nie warto nosić byle jakich soczewek i czyścić ich byle jakim płynem, bo to prowadzi do (niekiedy poważnych) problemów zdrowotnych.
Pamiętaj – Twoim oczom nie jest wszystko jedno jakie soczewki zakładasz i czym je myjesz!
Więc postaw na jakość, bezpieczeństwo i zdrowie!